Kritik af DBUs håndtering af nye regler

Udgivet 29/6

Det er IKKE en stor overraskelse, at der i år pr. 1/7 træder nye fodboldregler i kraft.

Dette har været tilfældet de sidste mange år – men i år er der nogle flere væsentlige ændringer, hvis formål er at forbedre spillet og gøre det mere “overskueligt” at dømme (eller ikke dømme) hands.

Spørgsmålet er så om det er lykkedes – I hvert fald kan vi se af det materiale, som DBU har udsendt indtil videre – som en “såkaldt” læse let version er helt uoverskuelig – og slet ikke giver det fulde overblik – og “klæder” os dommere på.

Vi har i bestyrelsen til stor forundring yderligere kunne konstatere – at uddannelsen af vores aktive dommere er forringet igen, fordi man IKKE vil trykke en ny lovbog i år.

Begrundelse fra DBU er – Der er ikke penge til dette…. og det til trods for, at der er klare ønsker fra samtlige dommerklubber og dommere om, at en ny fysisk lovbog er nødvendig.

Derudover har vi også fået oplyst, at den nye lovbog, som KUN bliver tilgængelig som download og via DBU APP – FØRST vil være klar midt august.

Altså ingen garanti for at denne nye lovbog er klar inden efterårssæson starter op.

Der er oprettet 8-9 kurser i Jylland og i Vejle foregår dette Torsdag 15/8 – altså i ugen EFTER turneringen er gået i gang, hvilket naturligvis er bedre end slet ingen kursus – men absolut ikke OK – at undervisning foregår EFTER turneringerne er gået i gang.

Vi er rystet og synes ganske enkelt at fremgangsmåde er meget mærkelig – og direkte skadelig for – at vi som dommere kan dømme korrekt – fordi hvis vi ikke engang har en lovbog klar – eller har fået uddannelse før sæsonstart – hvordan pokker kan man så forvente, at vi kan dømme efter de nye regler.

Kritikpunkterne er viderebragt meget tydeligt til DFU – at når DBU ikke vil handle på vores kraftige kritik – men blot lader tingene fortsætte som de er – uden at være villige til at lytte til, hvad som er nødvendigt – at noget må gøres.

Vi har i flere år nu forsøgt at få DBU overbevist om, at når regler træder i kraft pr. 1/7 hvert år nu – og ikke som i gamle dage 1/1 – så SKAL den obligatoriske teorigennemgang flyttes til fx sidste 2 uger i juni og første 2-3 uger i august – så man kan være klar til de nye regler.

Dette er blevet afvist igen og igen med den begrundelse, at det kan ikke lade sig gøre rent tidsmæssigt.

Vejle Fodbolddommerklubs bestyrelse har derfor sendt et direkte brev til DFU (som i øvrigt er meget enige og forsøger at gøre noget ved dette også) – og vi har foreslået, at så længe der ikke er gennemført uddannelse fagligt af vores dommere – så kan og bør reglerne ikke gælde.

Ingen klubber, spillere eller dommere kan være tjent med at blive kastet ud i opgaver fra på mandag uden regler, uden uddannelse og klargøring.

Men det er naturligvis ikke noget som Vejle Fodbolddommerklub kan gøre alene.

Vi har derudover besluttet – at for vores “penge” i dommerklubben at give alle vores medlemmer en gratis printet udgave af dommerlovbogen, når den engang er færdig og klar – selv om dette burde være noget, som DBU helt naturligt stod for.

For at vide hvor mange vi skal bestille – så bedes du – hvis du ønsker lovbogen klikke på dette link..

Bogmærk Permalink.

Lukket for kommentarer.